Witaj na moim kursie rysunku

                              " Talentem należy się dzielić" 

                                                               - Steven Frayne " Dynamo "- iluzjonista


Witam

      Pomysł utworzenia zajęć rysunkowych pojawił się w mojej głowie kilka lat temu. 

Po podjęciu decyzji, aby z mojej pasji uczynić sposób na życie, postanowiłem zacząć "treningi" mające doskonalić mój warsztat.

W trakcie poszukiwań wiedzy na temat jak rozwijać się artystycznie, natrafiłem na książkę pod intrygującym tytułem "RYSUNEK - odkryj talent dzięki prawej półkuli mózgu" autorstwa Betty Edwards (polecam :-).

Autorka dowodzi, że dobrze i realistycznie może rysować każdy, niekoniecznie posiadając tzw." wrodzony talent ". Postanowilem to sprawdzić.

Dzięki uprzejmości Dyrekcji Zespołu Szkół w Strykowie i przy udziale stowarzyszenia SMS powołałem do życia "MAŁĄ AKADEMIĘ ARTYSTYCZNĄ".

Prowadzę zajęcia bazując na założeniach zawartych w w/w książce, łącząc je z ćwiczeniami relaksacyjnymi i własnymi pomysłami.

Wszystkie ćwiczenia z zajęć postanowiłem zamieszczać na swojej stronie, tak aby każdy mółgł spróbować odkryć swój osobisty i niepowtarzalny "talent"-

- do czego gorąco zachęcam.

 

W zakładce "WIELKA GALERIA MAŁYCH ARTYSTÓW" umieszczne będą prace moich podopiecznych- artyści z klas SP 0-3 - gorąco polecam :-)

 

 

Wprowadzenie czyli czego się nauczymy z kursu

 

Zapewne nie każdy z was czuję, że ma tzw. talent do rysowania czy malowania.

Zakładam, że każdy z MAŁYCH ARTYSTÓW potrafi się podpisać czyli również trzymać ołówek lub inny przedmiot służący do rysowania ( długopis , kredka, itp.). wiec moim zdaniem posiadacie podstawową ZDOLNOŚĆ służącą do rozpoczęcia odkrywania drzemiącego w was TALENTU.

 

Głównym celem zajęć będzie nauczenie się pięciu podstawowych umiejętności służących narysowaniu postrzeganego przedmiotu, osoby, krajobrazu ( czegokolwiek, co widać w rzeczywistości ).

CZYM JEST RYSOWANIE ?

Rysowanie jest umiejętnością „ całościową” na którą składa się niewielki zestaw komponentów czyli osobnych części lub czynności. Można je porównać np. do nauki jazdy na rowerze

JAKIE CZYNNOŚCI /UMIEJĘTNOŚCI TRZEBA OPANOWAĆ I NAUCZYĆ SIĘ, ABY JECHAĆ NA ROWERZE– trzeba nauczyć się utrzymać równowagę, kierować kierownicą, pedałować z odpowiednią siłą , patrzeć dokąd jedziemy.

MOIM ZDANIEM JEST JESZCZE JEDNA SPRAWA ( UWAŻAM, ŻE NAJWAŻNIEJSZA) KTÓRA POWODUJE, ŻE OSIĄGAMY BARDZO DOBRE EFEKTY W TYM CO ROBIMY ??

                                   „ZABAWA I DOBRE CHĘCI”

Pytanie ?

CZY JAK RAZ NAUCZYMY SIĘ NP. JEŹDZIĆ NA ROWERZE CZY CHODZIĆ TO CZY ZA KAŻDYM RAZEM GDY BĘDZIEMY CHCIELI TO ZROBIĆ TO NAUKĘ ROZPOCZYNAMY OD POCZĄTKU ?   NIE !

Podobnie jest z rysowaniem . Gdy raz opanujemy czynności składające się na super rysowanie to będziemy mogli korzystać z tej wiedzy do końca życia.

PAMIĘTAJCIE - Postęp, wyniki i osiąganie mistrzostwa J polega na zdobywaniu praktyki, szlifowaniu techniki oraz do przekonywania się w jakich innych dziedzinach życia wykorzystywać możemy zdobytą wiedzę

( jednym zdaniem TRENING CZYNI ….. MISTRZA ).

 

JAKIE MOGĄ TO BYĆ UMIEJĘTNOŚCI SŁUŻĄCE DO POPRAWNEGO RYSOWANIA ?

Nie są to umiejętności rysunkowe, a percepcyjne ( czyli ogólnie –zmysłowe ), mianowicie:

1 postrzeganie krawędzi

2 postrzeganie przestrzeni

3 postrzeganie relacji ( proporcji )

4 postrzeganie światła i cienia

5 postrzeganie całości

 

Są jeszcze dwie, bardziej zaawansowane , które razem z w/w tworzą wrota do „sztuki przez wielkie S”

6 rysowanie z pamięci

7 rysowanie z wyobraźni

Tych pierwszych pięć umiejętności stanowi warunek wstępny do efektownego wykorzystania tych dwóch „zaawansowanych”, a zestaw ich siedmiu może składać się na całość umiejętności rysowania.

 

Podsumowując to wszystko o czym mówiłem wcześniej, nauczę was

PATRZEĆ I DOSTRZEGAĆ TJ. PRZETWARZAĆ DANE WZROKOWE W SZCZEGÓLNY SPOSÓB, W JAKI ROBIĄ TO ARTYŚCI PLASTYCY.

 

Dla starszych uczestników zajęć powiem tyle, że nasze ćwiczenia polegać będą na wyciszeniu lub zagłuszeniu naszej logicznej części mózgu ( dokładniej lewej półkuli), a załączeniu części mózgu twórczej, wrażliwej, przepełnionej marzeniami i genialnymi pomysłami prawej półkuli.

Niejedno z was podczas wykonywania zadań oderwie się od rzeczywistości , w pełni się zrelaksuje, wymknie się poza biegnący czas i będzie sam na sam ze swoją wyobraźnią .

 

Jeden z „noblistów” światowych- fizyk, odkrywca, naukowiec – Albert Einstein mawiał, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy.

 

Życzę wam, aby każdy z was dzięki umiejętnością zdobytych na tych zajęciach, nauczył się wymykać w świat swojej wyobraźni jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Tam znajdują się najwspanialsze pomysły, które każdy z was może zrealizować w realnym świecie. A dzięki umiejętności patrzenie i dostrzegania pomagać sobie i innym.

 

               NIE TRZEBA BYĆ WIELKIM ABY COŚ ZACZĄĆ,

                LECZ TRZEBA ZACZĄĆ ABY BYĆ WIELKIM.!!!!

 

                 ZACZYNAMY PRZYGODĘ W ODKRYWANIE TALENTU.